Україна – динамічна європейська країна, яка вдосконалює бізнес-клімат, аби конкурувати на глобальному рівні, створюючи нові можливості для бізнесу. Україна – це новий технологічний центр світу, житниця Європи з найродючішими землями та величезним туристичним та інвестиційним потенціалом. Основним напрямом діяльності керівництва країни є стійке економічне зростання шляхом розробки та впровадження пакету фундаментальних реформ.

В Україні існує досить велика кількість інвестиційних секторів: земля, енергетика, гірничодобувна промисловість, машинобудування, суднобудування, інфраструктура, логістика і звичайно туризм. І все це знаходиться в географічному центрі Європи. Україна націлена на створення рівних умов для усіх, впровадження змін, що є життєво важливими для України та цифровізацію всіх державних служб, роблячи таким чином їх прозорими, зручними у використанні та ефективними. Вже відчутні перші результати, зокрема створення порталу Diia, що дозволяє оперативно зареєструвати бізнес, отримати дозвільний документ, тощо. Також розпочинає роботу перша віртуальна екстериторіальна вільна економічна зона Diia City. Україна продовжує активно розвивати економічні та торгові відносини з іноземними партнерами, встановлює контакти з діловими спільнотами різних країн задля співпраці та реалізації спільних інфраструктурних проектів. Україну вже визнали міжнародні інвестори як стабільний та передбачуваний ринок для інвестування, що розвивається, з талановитим людським капіталом та високоякісними недооціненими активами. У 2020 році Україна піднялася ще на сім місць у рейтингу Світового банку "Легкість ведення бізнесу", до 64-ї позиції з 190 країн. Україна і на надалі робитиме усе можливе, щоб заохотити тих, хто вже успішно працює в Україні, інвестувати більше і докладатиме максимум зусиль, щоб стати ще більш привабливою та гостинною для майбутніх інвесторів!

Ключові цифри та факти

Найбільша за площею країна з тих, чия територія лежить у Європі. Площа території України складає 603 500 кв.км.

Межує з Республікою Білорусь на півночі, Польщею, Словаччиною й Угорщиною — на заході, Румунією та Республікою Молдова — на південному заході, Російською Федерацією на сході та північному сході. На півдні та південному сході омивається Чорним та Азовським морями.

Населення України (без урахування окупованого Криму) складає 41 млн 703 тис. 300 осіб (станом на 1.10.2020, за оцінками Держстату).

Столиця України – місто Київ.
Національна валюта – гривня.

Україна - унітарна республіка.


Логістика

Географічне розташування України у поєднанні з 17 угодами про вільну торгівлю з 47 країнами (включаючи DCFTA із ЄС) дозволяє Україні виступати важливим транзитним коридором для торгівлі та подорожей між Європою, Азією та Близьким Сходом.

Протяжність автомобільних державних доріг в Україні становить 170 тис. км. Мережа основних маршрутів поширена по всій країні і з'єднує всі великі міста України, а також надає транскордонні маршрути з сусідніми країнами.

Україна володіє розвиненою інфраструктурою залізничного транспорту. Залізничний транспорт в Україні відіграє важливу роль, з’єднуючи усі великі міста, портові споруди і промислові центри із сусідніми країнами. Загальна протяжність залізничних шляхів в Україні становить понад 22 тис км.

Україна має сприятливі умови для розвитку морського транспорту; на півдні її територію омивають води Чорного та Азовського морів, які практично не замерзають і з’єднуються з Середземним морем через протоку Босфор, Мармурове море і протоку Дарданелли. Загальна довжина морської берегової лінії України понад 2000 км. На сьогодні портова система України налічує 18 морських портів, 13 з яких знаходяться на континентальній території України, і 5 портів – на тимчасово окупованій території АР Крим. Загальна потужність континентальних портів та терміналів становить 313,3 млн. т. Міжнародні морські подорожі здійснюється головним чином через порт Одеси, звідки пороми регулярно плавають до Стамбула, Варни і Хайфи.

Ринок пасажирських авіаперевезень в Україні з року в рік демонструє позитивну динаміку. Вітчизняні та іноземні авіакомпаніі обслуговувують 19 українських аеропортів та аеродромів. Близько 98 відсотків пасажиропотоків сконцентровані в 7 основних аеропортах (Бориспіль, Київ (Жуляни), Одеса, Львів, Харків, Запоріжжя та Дніпро). За результатами роботи у 2019 році пасажиропотік авіпасажирів склав 24,3 млн. осіб. Регулярні внутрішні пасажирські перевезення виконуються між 11 містами України чотирма вітчизняні авіакомпанії, зокрема «Міжнародні авіалінії України», «Мотор Січ», «Роза вітрів» та «Скайап».


Мобільний зв'язок та інтернет

Основними операторами, які надають послуги мобільного зв’язку в Україні є компанії Київстар, Vodafone і lifecell. Це так звана «велика трійка телекому». В офіційних звітах компаній за 3 квартал 2019 року зазначена наступна кількість абонентів: Київстар – 26,4 млн, Vodafone – 19,8 млн, lifecell – 6,9 млн абонентів.

Мобільний радіозв’язок четвертого покоління в Україні повноцінно запустили 1 липня 2018 року. Мобільні оператори постійно розширюють 3G/4G покриття по всій Україні операторами. Зона покриття мобільним зв'язком займає близько 98 % території України. Регіонами з найвищою забезпеченістю населення рухомим (мобільним) зв’язком були м. Київ, Київська, Одеська, Харківська та Дніпропетровська області (станом на 31.12.2019).

Значне розширення покриття території України мережами 4G у 2019 році дозволило збільшити до 78% частку населення, яке може отримувати послуги мобільного широкосмугового доступу до мережі Інтернет. Україна має великий і стабільно зростаючий інтернет-сектор. Станом на червень 2019 в Україні налічується 24,8 млн користувачів Інтернету.
Продовжується поступове збільшення кількості споживачів послуг міжмашинної взаємодії (machine-to-machine, M2M) та послуг Інтернету речей (Internet of Things, IoT).

У 2020 році Уряд України схвалив План заходів щодо підвищення якості послуг мобільного зв’язку на 2020-2022 роки. План передбачає імплементацію в Україні європейських підходів щодо якості зв’язку та електронних комунікаційних послуг. Частиною цього плану стануть кроки для впровадження технології 5G в Україні. Передбачається затвердження у І кварталі 2021 року оновленого переліку показників якості мобільного зв’язку. Перелік буде доповнено такими показниками, як середня швидкість передавання та приймання даних, час затримки між пакетами відправлення та приймання, варіація затримки пакетів, втрата пакетів, час очікування відповіді фахівця інформаційно-довідкового обслуговування мобільного оператора із встановленням граничних нормованих рівнів. Також у 2021-2022 роках відбудеться перехід на європейські стандарти ETSI, які є необхідними для впровадження технології 5G.


Державна інвестиційна підтримка

Законодавство України забезпечує не тільки державні гарантії захисту інвестицій, а й різноманітні інструменти стимулювання інвестиційної діяльності. На загальнодержавному рівні це звільнення від сплати податку на додану вартість і податку на прибуток (перелік визначено в Податковому кодексі України) і звільнення від оподаткування ввізним митом (перелік визначено в Митному кодексі України). На місцевому рівні інвесторам можуть установлювати пільги щодо сплати податку на нерухоме майно, податку на землю, орендної плати за землю.

Закон України "Про стимулювання інвестиційної діяльності у пріоритетних галузях економіки з метою створення нових робочих місць".

Закон діє із 1 січня 2013 року та визначає основи державної політики в інвестиційній сфері протягом 2013-2032 років. Закон спрямований на створення умов для активiзацiї iнвестицiйної дiяльностi шляхом концентрацiї ресурсiв держави на прiоритетних напрямах розвитку економiки з метою запровадження новiтнiх та енергозберiгаючих технологiй, створення нових робочих мiсць, розвитку регiонiв.
Для реалізації механізму стимулювання, визначеного цим Законом, Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 14.08.2013 № 715 "Про затвердження Порядку відбору, схвалення та реєстрації інвестиційних проектів у пріоритетних галузях економіки та вимог до таких проектів" та розпорядження від 14.08.2013 № 843-р "Про затвердження переліку пріоритетних галузей економіки".
Відповідно до Порядку відбору, схвалення і реєстрації інвестиційних проектів у пріоритетних галузях економіки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.2013 №715, Мінекономрозвитку затверджено накази:
– від 12.12.2013 № 1475 "Про затвердження форми заяви для участі у відборі інвестиційних проектів у пріоритетних галузях економіки та інструкції щодо її заповнення" (зареєстровано в Мін’юсті 27.12.2013 за № 2221/24753);
– від 12.12.2013 № 1474 "Про затвердження форми реєстраційної картки інвестиційного проекту у пріоритетній галузі економіки" (зареєстровано в Мін’юсті 27.12.2013 за № 2220/24752).

Розвиток економіки сучасної України зумовлює необхідність підвищення її ефективності, зокрема шляхом залучення приватних вітчизняних та іноземних інвестицій.

Відповідно до пункту 44 підрозділу 4 розділу ХХ Податкового кодексу України на період до 31 грудня 2021 року запроваджено застосування нульової ставки податку на прибуток підприємства для платників, у яких річний дохід не перевищує 3 мільйонів гривень, розмір нарахованої за кожний місяць звітного періоду заробітної плати (доходу) працівників є не меншим, ніж дві мінімальні заробітні плати та за умови відповідності їх наступним критеріям:
а) утворені в установленому законом порядку після 1 січня 2017 року;
б) діючі, у яких протягом трьох послідовних попередніх років (або протягом усіх попередніх періодів, якщо з моменту їх утворення пройшло менше трьох років) щорічний обсяг доходів задекларовано в сумі, що не перевищує трьох мільйонів гривень, та у яких середньооблікова кількість працівників протягом цього періоду становила від п’яти до 20 осіб;
в) які були зареєстровані платниками єдиного податку у встановленому законодавством порядку в період до 1 січня 2017 року та у яких за останній календарний рік обсяг виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) становив до трьох мільйонів гривень та середньооблікова кількість працівників становила від п’яти до 50 осіб.

З метою поліпшення інвестиційного клімату України за окремими напрямами, обраними внаслідок комплексної оцінки відповідності законодавства України кращим світовим практикам, описаними Групою Світового банку у методології рейтингу Doing Business, 20.09.2019 прийнято Закон України № 132 – ІХ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні”. Основні положення Закону передбачають:

1. У сфері захисту прав акціонерів:
– відповідальність осіб із заінтересованістю та посадових осіб акціонерного товариства за збитки, завдані правочином із заінтересованістю, укладеним на неринкових умовах, згода на вчинення якого була надана мажоритарним акціонером або призначеними ним особами;
– включення питання про вибір незалежного аудитора публічного акціонерного товариства до виключної компетенції загальних зборів акціонерів;
– поширення правила про обов’язкову пропозицію викупу на акціонерів, які придбавають 50% акцій товариства;
– розширення переліку правочинів, які вважаються правочинами із заінтересованістю;

2. У сфері правосуддя:
– забезпечення можливості витребовування господарським судом групи однотипних доказів (без зазначення індивідуальних ознак кожного документа, що витребовується);
– впровадження стандарту доказування "більшої вірогідності" в господарських справах;

3. У сфері забезпечення виконання договірних зобов’язань:
– зобов’язання може бути забезпечене шляхом передання кредиторові у довірчу власність майна - об’єкта забезпечення;
– кредитор виступає власником майна (на відміну від застави) та може реалізувати об’єкт забезпечення від свого імені у випадку невиконання боржником своїх зобов’язань;
– об’єкт забезпечення не входить до ліквідаційної маси боржника або кредитора, а тому порушення провадження у справі про банкрутство не зможе завадити зверненню стягнення на майно (на відміну від застави, де процедура банкрутства може заблокувати звернення стягнення на майно на кілька років);
– боржникам надаються певні гарантії, які зменшують ризики зловживання кредиторами (довірчими власниками) своїми правами;
– статус кредитора як довірчого власника обмежує можливість боржника вивести об’єкт забезпечення з-під обтяження та уникнути виконання зобов’язання;

4. У сфері будівництва:
– скасовується обов’язок сплати пайового внеску у розвиток інфраструктури населеного пункту;

5. У сфері договорів застави земельних ділянок:
– скасовується обов'язковість проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок приватної власності, які передаються у заставу;

6. У сфері діяльності товариств з обмеженою відповідальністю:
– визначаються особливості створення та діяльності товариств з обмеженою відповідальністю, що діють на підставі модельного статуту.

З метою залучення в Україну значних інвестицій, створення нових робочих місць, стимулювання економічного розвитку регіонів та зростання конкурентоспроможності економіки прийнято 17.12.2020 Закон України "Про державну підтримку інвестиційних проектів зі значними інвестиціями". Законом виокремлено новий вид інвестора - інвестора зі значними інвестиціями та інвестиційний проект зі значними інвестиціями, передбачено ряд пільг для таких інвесторів визначено форми (інструментів) надання державної підтримки інвестиційним проектам зі значними інвестиціями. Законом закріплено статус державної установи, до складу якої входять інвестиційні менеджери та яка уповноважується Кабінетом Міністрів на супровід інвесторів у процесі підготовки та здійснення інвестиційних проектів зі значними інвестиціями.

Інвестиційний проект зі значними інвестиціями, для реалізації якого може надаватись державна підтримка згідно з Законом, повинен відповідати таким вимогам:
а) проект реалізується на території України у сферах переробної промисловості (крім діяльності з виробництва та обігу тютюнових виробів, спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв); добування з метою подальшої переробки та/або збагачення корисних копалин (крім кам’яного та бурого вугілля, сирої нафти та природного газу); поводження з відходами; транспорту, складського господарства, поштової та кур'єрської діяльності, логістики; освіти, науки та науково-технічної діяльності; охорони здоров'я, мистецтва, культури, спорту, туризму та курортно-рекреаційної сфери;
б) створення від 80 нових робочих місць із середньою заробітною платою працівників, розмір якої не менш ніж на 15% перевищує розмір середньої заробітної плати у відповідній сфері у регіоні, в якому реалізується проект, за попередній календарний рік;
в) розмір інвестицій в об'єкти інвестування протягом строку реалізації інвестиційного проекту зі значними інвестиціями перевищує суму, еквівалентну 20 мільйонам євро (такий розмір розраховується за офіційним курсом валют, встановленим Національним банком України, на дату фактичного здійснення інвестицій);
г) строк реалізації інвестиційного проекту зі значними інвестиціями не перевищує 5 (п'яти) років.

Законом передбачено, що державна підтримка інвестиційних проектів зі значними інвестиціями може надаватись інвестору зі значними інвестиціями у таких формах:
а) звільнення від податку на прибуток на 5 років, від сплати ПДВ та мита при ввезенні нового обладнання;
б) забезпечення переважного права землекористування земельною ділянкою державної або комунальної власності для реалізації інвестиційного проекту зі значними інвестиціями - надання земельної ділянки державної або комунальної власності в користування (оренду) для реалізації інвестиційного проекту зі значними інвестиціями зі справлянням плати за землю на умовах, визначених з урахуванням зобов'язань, передбачених спеціальним інвестиційним договором, та з переважним правом придбання у власність інвестором зі значними інвестиціями такої земельної ділянки після спливу строку спеціального інвестиційного договору (крім випадків його дострокового припинення), якщо таке право передбачено спеціальним інвестиційним договором;
в) забезпечення за рахунок коштів державного, місцевих бюджетів та інших джерел, не заборонених законом, будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єктів суміжної інфраструктури (автомобільних шляхів, ліній зв'язку, засобів тепло-, газо-, водо- та електропостачання, інженерних комунікацій тощо), необхідних для реалізації інвестиційного проекту зі значними інвестиціями.
Загальний обсяг державної підтримки інвестиційного проекту зі значними інвестиціями не повинен перевищувати 30 відсотків від планового обсягу інвестицій за проектом та встановлюється у спеціальному інвестиційному договорі.

Законом передбачається запровадження інституту спеціального інвестиційного договору, що укладатиметься між інвестором та Урядом України в рамках здійснення інвестиційного проекту зі значними інвестиціями; регламентовано процедуру підготовки заявок та прийняття рішення щодо доцільності чи недоцільності укладення спеціального інвестиційного договору; визначено гарантії прав інвесторів, що реалізують інвестиційні проекти зі значними інвестиціями.


Україна в світових рейтингах

64 загальне місце у Рейтингу Світового банку “Doing Business” 2020 р. (із 190 країн) за показником Рейтинг легкості ведення бізнесу. Україна продемонструвала зростання за 5 індикаторами:
– “захист інвесторів” + 27 позицій (з 72 на 45). Посилено захист міноритарних інвесторів, шляхом запровадження вимоги більш докладного розкриття інформації про операції з зацікавленими сторонами;
– “отримання дозволів на будівництво” + 10 (з 30 на 20). Спрощено процес отримання дозволів на будівництво, за рахунок усунення вимоги щодо найму зовнішнього спостерігача і запровадження системи онлайн-повідомлень. Також здешевлено отримання дозволу на будівництво завдяки зменшенню внеску до Київської міської ради;
– “підключення до електромереж” + 7 (з 135 на 128). Спрощено процес отримання електроенергії за рахунок оптимізації випуску технічних умов і запровадження системи географічної інформації. Також підвищено надійність енергопостачання, шляхом запровадження механізму компенсації за відключення;
– “міжнародна торгівля” + 4 (з 78 на 74). Скорочено час на імпорт завдяки спрощенню вимог сертифікації відповідності для автозапчастин;
– “реєстрація власності” + 2 (з 63 на 61). Спрощено реєстрацію власності за рахунок підвищення прозорості системи управління земельними ресурсами.

76 загальне місце у рейтингу «The Good Country Index» 2020 р. (з 153 країн), зокрема:
І місце у категорії “внесок у розвиток науки та технологій”.

78 загальне місце за Індексом конкурентоспроможності у галузі туризму та подорожей (Travel&Tourism Competitiveness Index (TTCI), рейтинг World Economic Forum (із 140 країн), завдяки економічній стабілізації за показниками:
– «цінова конкурентоспроможність» (19 місце);
– «відкритість до світу» (55 місце);
– «поліпшення загальної інфраструктури» (73 місце);
– «покращення бізнес-середовища» (103 місце);
– «підвищення рівня безпеки» (107 місце).

Контакти:
___________________________

01030 Київ, Рейтарська 19б
phone#1: +38 050 391 39 39
phone#2: +38 067 100 80 70
email: info@nto.ua